Zpět do obchodu

Registrace

Často kladené dotazy (FAQ)

Jaké jsou výhody vyvýšeného záhonu?

Výhod je mnoho - ušetříte vaše záda, úroda bude větší a budete sklízet dříve než váš soused :-).

Více se dočtete na našem blogu zde.

 

Jaká je životnost záhonů?

Životnost rohů je doživotní, hliník vydrží věky. 

Životnost dřevěných fošen je 5 - 10 let, liší se podle různých faktorů. Jejich životnost prodloužíte impregnací, použitím nopové fólie na vnitřní straně záhonu či usazením záhonu do štěrku. Výhoda našeho systému je, že pokud fošny doslouží, stačí je vyměnit za nové. Hliníkové rohy použijete stávající, takže šetříte průměrně 50% ceny nového záhonu (poměr ceny hliníku a dřeva se liší podle půdorysné velikosti záhonu a jeho výšky). 

Je lepší zvolit impregnaci, nebo olejovou lazuru?

Určite nejlepší řešení je impregnace, prodloužíte si tím životnost dřeva o několik let. Olejová lazura spíše dodá požadovaný odstín, který se na vaši zahradu hodí nejlépe - ale životnost také určitě prodlouží

Nedostane se impregnace ze dřeva vyvýšených záhonů do zeleniny?

Impregnace Remmers má ze dřeva zanedbatelnou vyluhovatelnost. Přesto je při použití impregnovaného dřeva pro zahrádkářské účely, tedy i pro výrobu vyvýšených záhonů, lepší se přímému kontaktu se zeminou vyhnout. Doporučujeme vytvořit mezi půdou a dřevem nepropustnou bariéru např. pomocí nopové fólie, která je jedním z volitelných doplňků záhonů. Současně se tím prodlouží životnost dřeva.

Čím mám naplnit vyvýšený záhon?

Záleží na tom, co chcete pěstovat. Určitě se nic nezkazí použitím univerzálního pěstebního substrátu. Je ale lepší se snažit přizpůsobit speciálním požadavkům některých rostlin, jako například bylinkám nebo rajčatům. 

Vyvýšené záhony jsou obecně výbornou volbou pro pozemky s nekvalitní nebo dokonce kontaminovanou zeminou, protože si sami určujete, v čem rostliny porostou. 

Více se dočtete na našem blogu zde.

Vrstvy-záhonu 

Z jakého dřeva se fošny vyrábí a odkud pochází?

Jedná se o KVH hranoly ze smrkového dřeva. KVH hranol / fošna vzniká cinkovým napojením kvalitního sušeného dřeva. Tím je hranol pevnější, stabilnější a v delších délkách se tak nekroutí. Materiál odebíráme od významného výrobce a prodejce dřevěného materiálu z jižních Čech.

Čím dřevo impregnujete?

Jedná se o impregnaci máčením prostředkem Remmers Adolit BAQ+ hnědý, což je moderní nevyluhovatelný přípravek s regulátorem růstu k preventivní povrchové i hloubkové ochraně nového nenapadeného dřeva.

Pokud si chci záhon natřít barvou, co byste mi doporučili?  

Na našem e-shopu si můžete koupit lazury renomovaného německého výrobce Remmers. Pro tuto tradiční značku jsme se rozhodli, protože poskytuje vynikající poměr cena / výkon.  

Mohu si koupit impregnované dřevo a to ještě pak natřít olejovou lazurou?

Tento postup nedoporučujeme ze dvou důvodů. Impregnace je na bázi vody a dřevo je po ní mokré. Lazura ja na bázi prykyřic a mokré dřevo by ji špatně absorbovalo. Druhý důvod je, že impregnace má hnědý odstín a přetírat ji třeba na žluto by velmi pravděpodobně nedopadlo dobře :-). 

Jaká jsou doporučení co pěstovat v různých výškách záhonu 30/45/60/75 cm?

Jedno hledisko je, že v nižších záhonech pěstujeme plodiny, které jsou vysoké nebo mají hluboké kořeny - rajčata, hrách, květiny.

Střední záhon o výšce 45 je vhodný například pro kedlubny, brokolici, ale i pro kořenovou zeleninu. 

Do záhonů vysokých (60/75) plodiny nízké - kořenová zelenina, saláty, ředkvičky, celer.

Druhé, a velmi podstatné hledisko je, jak moc se chceme u údržby záhonu ohýbat. K 30 cm vysokému záhonu se ohýbat musíte, 45 cm je standardizovaná výška sedáku židle, takže se při obsluze záhonu dá sedět na jeho okraji, a 75 cm je výška jídelního stolu - tedy pěstujete téměř bez ohýbání... A 60 cm je tak nějak mezi. Pozor ale na výše zmíněné - na sklizeň tyčkového rajčete ze 75 cm vysokého záhonu budete velmi pravděpodobně potřebovat štafle :-).  

Záhon mám vybraný, jak dlouho trvá jeho výroba?

Standardní věci expedujeme do 5 pracovních dní. Některé položky, které se musí dodělávat na míru, mohou jít na expedici později, maximálně do 10 pracovních dní. Toto se týká zejména hliníkových rohů v antracitové barvě a pařníkových nástaveb. Tyto komponenty držíme skladem jen v omezeném množství.  

Mám na zahradě krtky/hraboše, jak záhon zabezpečit?

Pokud na pozemku bojujete s krtky či hraboši, doporučujeme na dno záhonu položit králičí pletivo, ideálně dvojitě. 

Lze záhony použít i na terase/balkonu?

Ano. V nabídce máme také záhony na nožičkách, jsou vhodné do zahrady i na terasy/balkony. Použít můžete i klasický záhon, jen na dno použijte geotextilii - voda vám pak ze záhonu vyteče štěrbinami mezi dnem a podkladem, ale substrát zůstane na místě. 

Co když mám zahradu ve svahu?

Záhony by měly stát na rovině. Pokud máte svažitý terén, je potřeba ho srovnat do roviny. Pokud si nejste jisti postupem, pošlete nám fotku místa a upřesnění výškového rozdílu a domluvíme se, jak na to.

Záslepku mi rozkousal pes, můžete mi zaslat novou?

Doporučujeme sledovat vašeho miláčka při venčení, zda z něho záslepka nevyleze v použitelném stavu. Pokud ne, rádi pošleme novou :-).

Ztratil se mi montážní návod k vyvýšeným záhonům, je možné si ho někde stáhnout?

Ano, všechny montážní návody jsou ke stažení zde.