Zpět do obchodu

Registrace

Jak pěstovat MELOUNY nebo DÝNĚ?

Zatímco dýně se v našich zeměpisných šířkách pěstují celkem běžně a jsou oblíbené pro svoji nenáročnost, melouny zase až tak - s výjimkou jižní Moravy - populární nejsou. Důvod je jednoduchý - melouny mají vegetační dobu zhruba o 3 týdny delší, než dýně (110-130 dní u dýní oproti 130-150 dní pro melouny). Proto často nestíhají dozrát. Jinak ale jejich požadavky na úspěšné pěstování jsou dost podobné. 

Pokud ale s melouny začnete včas na jaře ještě uvnitř, měli byste se této oblíbené šťavnaté pochoutky dočkat. Tak jako tak ale počítejte s tím, že jak melouny, tak dýně produkují velké množství zelené hmoty a jsou tak náročné na prostor

Ti z vás, co již někdy zkusili na záhonu vypěstovat meloun a nevyšlo to, asi již vědí, že problém byl pravděpodobně s nedostatkem slunce a vláhy - dva klíčové faktory, které melounům PiLNÝ TRUHLÍK může dopřát lépe, než klasický záhon

 Voda

Jak dýně, tak vodní melouny potřebují vodu, jak ostatně vyplývá z názvu, neobejde se bez pravidelného přísunu oražené vody ke kořenům. Samozavlažovací truhlík je pro něj tedy jako dělaný, protože rostlina si může brát kořenovým systémem přesně tolik vláhy, kolik potřebuje!

 Teplo a slunce 

Častý problém s melouny v našich zeměpisných šířkách je ten, že nestihnou dozrát. Ven je lze dát až po odeznění jarních mrazíků v druhé půlce května, a to může být pozdě. Do PiLNÉHO TRUHLÍKU však můžete sazenici se sadbovače přesadit mnohem dříve a dopřát jejím kořenům prostor pro růst. Umísťováním ven ji můžete postupně otužovat, zatímco chladné noci nebo i dny přečká ještě v teple domova. Takže jakmile přijde správný čas a vy rostlinu umístíte ven natrvalo, bude mít značný náskok a plody stihnou dozrát.  

 JAKÝ TYP PiLNÉHO TRUHLÍKU ZVOLIT?

Do našich truhlíků jsou vhodnější menší druhy - u melounů například Sugar Baby, u dýní například populární a kuchyňsky skvěle využitelné Hokkaidó. I pro menší druhy melounů doporučujeme větší varianty XL nebo XXL, které obsahují dostatek substrátu, živin a mají velký zásobník na vodu. Ideální je tedy Bergamot XL či XXL, z řady Berberis UNO nebo DUO.

 Tipy pro kvalitní úrodu

Pokud budete pěstovat doma či na uzavřené lodžii, je nutné postarat se i o opylení rostliny. Není to nic těžkého, buď štětcem přenesete pyltyčinek na bliznu, nebo odeberete celou tyčinku a tou poklepete bliznu. 

Další důležitou fází v pěstování melounů je redukce plodů. Aby měly plody dostatek živin a dorostly do dostatečné velikosti a byly chutné, je nutné nechat na jedné rostlině dva, maximálně tři plody. A samozřejmě, hnojit! Hnojivo na melouny používáme klasické, jako na plodovou zeleninu - například Cererit. 

 Náš tip: Melounový keř

Pokud jste začátečník a na klasické melouny si netroufáte, je možné vypěstovat si melounový keř, známý také jako Pepino nebo Pepino Gold. Je to trvalkový vzpřímený keřík, který dorůstá výšky 80 cm a jehož plody chuťově připomínají meloun, kiwi, nebo zralou hrušku. Tuto rostlinu doporučujeme pěstovat v truhlících řady SLIM. I pro melounový keř platí vše z výše uvedeného, jen plodů můžeme na jedné rostlině mít až 20. Jednotlivé plody jsou velké asi 10 cm a váží okolo půl kila. Melounový keř je vhodné přezimovat v teplotě od 5 do 15°C a přes zimu téměř nezalévat a rozhodně – nehnojit!

Hnojivo by mělo mít nižší obsah dusíku, který stimuluje růst zelené hmoty, ale vyšší obsah fosforu, který podporuje zrání plodů.

Škůdci a choroby

Jako všechny lilkovité rostliny, i melouny a dýně jsou náchylné na mšice, molice nebo svilušky. Proto je vhodné při první známce napadení použít vhodný přípravek na jejich ochranu, ideálně na bázi olejů (řepkový či pongamový), který je účinný a zároveň zdravotně nezávadný.