Zpět do obchodu

Registrace

Jak pěstovat JAHODY?

JAHODNÍK: VLÁHA A SLUNCE

Jahody jsou ideální ovoce do truhlíků. A protože jsou citlivé na přelití, v těch našich samozavlažovacích se budou mít jako v ráji. Knoty přivádějí vodu ze zásobníku na dně samozavlažovacího truhlíku do substrátu průběžně a rostlinky tak mají tolik vláhy, kolik právě potřebují.

Kromě stále vlhkého substrátu mají rády slunce. Poskytněte jim ho tedy umístěním na slunečné místo. Svítí-li na vaše stanoviště slunce jen po část dne, není problém naše Pilné truhlíky řady velikosti M a L, a to včetně plných zásobníků s vodou, během dne přemístit. Varianty Berberis UNO a DUO mají navíc kolečka, takže byť jsou již poměrně těžké, jejich cestování za sluncem je snadné

Jahodník koření mělce a pro jeho pěstování stačí truhlíky s hloubkou alespoň 15 cm. Ze sortimentu PiLNÝCH TRUHLÍKŮ si tedy můžete zvolit jakýkoliv, včetně řady SLIM

Rostlina jahodníku obvykle plodí po dobu tří let. První rok je na úrodu slabší, ale zbývající dva roky vám vše bohatě vynahradí.   

Prohnojený substrát a dodatečné postupně se uvolňující hnojivo, které jsou součástí dodávky PiLNÉHO TRUHLÍKU, zajistí úspěšnou vegetaci pro celou první sezonu. Po jejím ukončení staré rostlinky nevyhazujte. Truhlíky umístěte na chladné místo, a opatrně odstraňte suché nebo poškozené listy, abyste nepoškodili srdíčko. Pokud takové místo doma nemáte, stačí je jen přikrýt chvojím nebo vhodnou textilií. 

Při druhé a třetí vegetační sezóně hned v březnu rostliny přihnojte a začněte zalévat. Na sluníčko zvykejte jahody postupně, aby se nespálily. Čím temnější bylo místo jejich přezimování, tím citlivější na slunce budou a o to více opatrní musíte být vy. 

Ze začátku jara po přihnojení vždy zalévejte jahody shora, ke kořenům, ne na listy, aby se hnojivo dostalo do substrátu. Pokud jste nepoužili dlouhodobě působící hnojivo, měli byste doplňovat živiny v zálivce. Řiďte se vždy návodem. Většinou se přihnojuje jednou za 14 dní. Hnojí se do odkvětu, poté už ne.  

Škůdci a choroby

Hlavním nepřítelem jahod jsou plísně. Velikou výhodou pěstování jahod v našich samozavlažovacích truhlících je to, že vláha přichází ze spodu a listy i plody zůstávají v suchu. Pokud tedy použijete kvalitní sazenice, měly by se vám tyto problémy vyhnout. O zdraví rostlin se postarají samozavlažování a kvalitní substrát. A to zejména v případě, že máte možnost při deštivém počasí truhlíky schovat pod střechu.