Zpět do obchodu

Registrace

Nopová fólie

Nopová fólie aneb jak ještě prodloužit životnost vyvýšené záhonu

Pokud chcete, aby Váš záhon nebo dřevník vydržel co možná nejdéle, tak nejspíše zvolíte naši máčenou impregnaci. Dřevo namáčíme na 24 hodin do impregnačního roztoku, což narozdíl od nátěru štětcem zaručuje jeho důkladné a rovnoměrné ošetření. U záhonů ještě navíc doporučujeme použít nopovou fólii - maximalizujete tím životnost celé dřevěné konstrukce. Nopová fólie ochrání záhon především před hnilobou a vlhkostí v místech, kde substrát přichází do kontaktu se dřevem.

Je také dobré vědět, že organická hnojiva na bázi hnoje mohou obsahovat bakterie hniloby hnědé, která je velmi agresivní a může dřevo rozložit za pár let. Nopová folie díky nopům vytvoří vzduchovou mezeru mezi substrátem a povrchem dřeva a zabrání tak tomu, aby dřevo předčasně degradovalo.

 

Jakou nopovou fólii použít?

Do vyvýšeného záhonu volte neperforovanou nopovou fólii, která se používá například i k hydroizolaci základů staveb. Perforované nopovky se využívají například do konstrukcí zelených střech a teras. Do vyvýšených záhonů je však nevhodná, protože nezabrání pronikání vlhkosti k dřevěné konstrukci.

 Jak nainstalovat nopovou fólii?

Instalace fólie je snadná. Ideální je mít sponkovačku, která práci výrazně usnadní, ale dá se to zvládnout i s hřebíčky. Nopovou fólii uřízněte na výšku záhonu - skvěle to jde s odlamovacím nožem. Do prázdného záhonu ji vložte tak, aby výstupky - nopy směřovaly směrem ke dřevu a vznikne tak odvětraný prostor mezi fólií a dřevěnou stěnou. Začněte z rohu a na konci udělejte přesah 10 až 20 cm. Poté můžete záhon začít plnit substrátem nebo vrstvit v pořadí ŠTĚPKA-KOMPOST-SUBSTRÁT - záleží na výšce záhonu. Více o vrstvení se dozvíte zde.

Patří vůbec plast do záhonu a neovlivní kvalitu zeleniny?

Nopová fólie se vyrábí z plastů - většinou z vysokohustotního polyetylenu. Možná vás napadne otázka, zda tyto plasty nevylučují škodliviny, které mohou mít negativní dopad na kvalitu zeleniny. Odpověď je, že nikoliv. Všechny výrobky z plastů musí splňovat velmi přísné normy ještě před uvedením do prodeje, a to právě proto, aby se něco podobného nestalo. Plast je všude kolem nás a jeho kvalita je naštěstí přísně hlídaná, takže obavy nejsou na místě.

A jde to i bez nopové fólie?

Nopová fólie zadržuje vlhkost, která může životnost dřevěné konstrukce výrazně zkrátit. Její použití má tedy při výstavbě dřevěného záhonu své místo. Pokud však plasty v zahradě z nějakého důvodu opravdu nechcete, můžete zvolit například opalované dřevo - přírodní metoda, která se stává stále populárnější, ačkoliv je časově náročnější. Anebo můžete nechat záhon úplně bez ochrany na přírodno, jen počítejte s tím, že dřevo budete muset vyměnit o něco dříve - dobrá zpráva je, že naše hliníkové rohy vám však vydrží napořád :-)