Zpět do obchodu

Registrace

Kombinování plodin

Společná výsadba různých plodin do jednoho truhlíku se na první pohled může zdát jednoduchá a účelná. Je ale potřeba konat s rozmyslem a kombinovat jen opravdu vhodné plodiny. Vycházet můžete ze svých zkušeností, zeptat se v oblíbeném zahradnictví, anebo… Anebo jsme pro vás shromáždili dostupné informace a zkušenosti s touto disciplínou a zde představujeme jednoduchý návod jak pěstovat různé plodiny v jednom truhlíku.

 Zásada č.1

Méně je více. Nikdy nepřeplňujte PiLNÝ TRUHLÍK! I když se vám zpočátku bude zdát, že v PiLNÉM TRUHLÍKU skoro nic nemáte, myslete na to, že každá z rostlin několikanásobně zvětší svou velikost a k tomu bude potřebovat spoustu živin.

 Zásada č.2

Kombinujte rostliny, které mají podobnou velikost a potřeby, nebo se naopak doplňují tak, že jsou jedna druhé prospěšné. Mají stejnou rychlost růstu, požadují stejně slunečního světla, stejně vody a stejné hnojení.

Vyzkoušejte různé odrůdy, abyste viděli, co se vám nejvíce líbí.

V jednom truhlíku také můžete vyzkoušet více odrůd stejné plodiny. Zjistíte tak, která je pro vás ta pravá, jak už z hlediska pěstování, chuti, nebo třeba uchování.

Úspěšné kombinace

Nejoblíbenější plodinou pro truhlíkové pěstování je bezpochyby rajče, které je ale právě poněkud komplikovaně kombinovatelné s jinými plodinami. Rajče během růstu produkuje hodně zelené hmoty a proto se k němu hodí spíše nižší rostliny, kterým nevadí život ve stínu. Ideální je petržel či bazalka, zkusit můžete i další bylinky jako je tymián, oregano nebo pažitka. Určitě zkuste i ředkvičky, které sklidíte dříve, než si rajče podmaní většinu prostoru v truhlíku. 

Obecně nevhodné ke společnému soužití na jednom místě jsou rostliny s rychlým masivním nárůstem zelené hmoty, jako jsou cukety, okurky, dýně nebo melouny, které velmi rychle opanují prostor, mají velké nároky na vláhu a ostatním rostlinám nedají šanci se rozvinout.

 kombinace z hlediska stylu kuchyně:

Koktejlový PiLNÝ TRUHLÍK

Máte rádi míchané nápoje? Pak si vypěstujte potřebné ingredience! 

Různé druhy máty, jako je čokoládová máta, dodávají klasickému Mojitu šmrnc. Okurky mohou poskytnout nápoji potřebné osvěžení. Bazalku nebo levanduli lze využít na čerstvou limonádu. A pak už můžete dle libosti přidat vodku, nebo gin.

Středomořský PiLNÝ TRUHLÍK

Nebo upřednostňujete spíše zdravou středomořskou kuchyni? 

Rajčata s bazalkou vám dodají suroviny na oblíbené caprese. Lilek, oblíbenou to zeleninu používanou v italské, španělské, francouzské či řecké kuchyni, můžete kombinovat s různými bylinkami. Dále se středomořská kuchyně neobejde bez papriky, fenyklu nebo chilli papriček, které si také budou na jednom místě rozumět nejen s čerstvými bylinkami (oregano, bazalka, tymián), ale třeba i s cherry rajčátky?

Karibský PiLNÝ TRUHLÍK

Karibské vaření se skládá z různých druhů dušeného masa, mnohé s rajčatovým základem. Přidejte špenát, lilek, papriku a fazole a máte vydatné jídlo, které lze snadno připravit třeba v pomalém hrnci. Mezi další oblíbené nezbytnosti patří dýně, okurka, mangold a kukuřice.

Jihoamerický PiLNÝ TRUHLÍK

Okořeňte svou zahradu různými oblíbenými paprikami, především těmi pikantními! Poblano, Chilli Anaheim, Serrano Tampiqueno, Chilli Jalapeño, Kajenský pepř, Habanero, Aji Rojo nebo Chilaca. Mezi další, poněkud méně pikantní plodiny – přesto chutné – patří kukuřice, rajčata, koriandr, fazole, či jicama – mexický tuřín.

Africký PiLNÝ TRUHLÍK

Oblíbené polévky a dušená jídla v rodinném stylu jsou vyráběny z plodin různých afrických zemí. Převládá lilek, fazole, špenát, cibule, koriandr, petržel a dýně. Harissa, pasta na bázi paprik používaná k ochucení masa a zeleniny (běžně používaná v Maroku), se dá snadno vyrobit doma z běžně dostupných surovin. 

Středoevropský PiLNÝ TRUHLÍK

V nám nejlépe známé oblasti světa je oblíbená nakládaná zelenina, stejně jako kaše a polévky z kořenové zeleniny. Zkuste si vypěstovat řepu, fazole, kopr, mrkev, květák, celer a ředkvičky – to vše lze snadno pěstovat v několika truhlících. Oblíbená je také hrachová polévka. 

Skandinávský PiLNÝ TRUHLÍK

Podobně jako ve střední Evropě, i země severní Evropy si nakládají zeleninu. Kvůli chladnějšímu klimatu jsou zelenina a bylinky odolné na chlad základem severské stravy. Běžné jsou jídla z tuřínu, mrkve a pastináku ochucené cibulí. Zelí, kapusta a růžičková kapusta jsou spolu s koprem, pažitkou, fenyklem a tymiánem dalšími oblíbenými plodinami této části světa.

Asijský PiLNÝ TRUHLÍK

Asijské stir-fry je skvělý způsob, jak dostat hojnost zeleniny do jedné porce. Mezi běžné přísady patří cukrový hrášek, čínské zelí, pekingské zelí, naťová cibulka, bílá cibule, paprika, lilek a mrkev. Přidejte ještě více chuti pomocí česneku, pažitky nebo citronové trávy. A žádné pho se neobejde bez asijské (thajské) bazalky a především natě koriandru. 

Středovýchodní PiLNÝ TRUHLÍK

Kebab je vynikající grilovanou pochoutkou, ale věděli jste, že pochází z kuchyně Středního východu? Nejlepší na něm je, že si každý můžete upravit podle svého. Tradiční kebaby jsou založeny na mase, ale můžete si je snadno připravit s lilkem, tykví, cibulí, rajčaty a mrkví – to vše jsou základní prvky blízkého východu. Petržel, tymián, česnek a římský kmín lze použít v pokrmech „Mezze“ – malých předkrmech.

 

Není tedy důvod se bát zkoušení cizích kuchyní. Nechte se inspirovat a osvěžte si váš domov novými vůněmi a chutěmi!